Choroby-skory.net

Wszystko o dolegliwościach, które niejednemu z nas spędzają sen z powiek. Jeśli doskwierają Ci schorzenia związane ze skórą to właśnie tu dowiesz się wszystkiego o przyczynach, objawach, leczeniu i nie tylko...

Czerniak - informacje o chorobie

Czerniak to nowotwór skóry o złośliwym charakterze. Bardzo szybko pojawiają się liczne przeżuty, gdyż choroba szybko postępuje. Wczesne wykrycie i usunięcie zmiany daje aż 80% szans na wyleczenie.

Tymczasem mimo rosnącej świadomości społecznej w samej Polsce ilość odnotowywanych zachorowań zwiększa się dwukrotnie co 10 lat.

Przyczyny

Czerniak to schorzenie pochodzące z melanocytów czyli komórek, które w ludzkim organizmie produkują składnik o nazwie melanina. To właśnie dzięki niemu się opalamy i nasza skóra zmienia swój kolor pod wpływem promieniowania słonecznego.

Lokalizacja

Czerniak lokalizuje się na skórze – może wystąpić nawet na twarzy w okolicy ust, nosa czy oczu.

Objawy

Jednym z objawów, który powinien zwrócić naszą uwagę jest wystąpienie czarnego „guzka” w obrębie znamienia barwnikowego (tzw. pieprzyka). Jeśli znamię dodatkowo swędzi oraz krwawi, a całość otoczona jest widocznym zaczerwienieniem – stanem zapalnym, to powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza dermatologa.

Wszelkie znamiona występujące na naszej skórze powinniśmy obserwować pod kątem zmiany wielkości, koloru, faktury oraz pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości.

Czerniak

Czynniki predysponujące

Zachorować na czerniaka może właściwe każdy z nas. Pewne rzeczy jednak znacząco predysponują nasz organizm do zachorowania i zwiększają ryzyko pojawienia się choroby właśnie u nas.

Leczenie

Jeśli choroba znajduje się we wczesnym stadium i nie zdążyła się jeszcze rozwinąć podstawową metodą leczenia jest wycięcie zmiany z dużym zapasem otaczającej go tkanki. Wycinek poddawany jest badaniom histopatologicznym.

Jeżeli natomiast zmiana sięga już głębiej niż 1 mm w głąb skóry u pacjenta przeprowadza się biopsję okolicznych węzłów chłonnych. Jeśli wykryte zostaną w nich komórki nowotworowe niezbędne będzie ich całkowite wycięcie oraz wdrożenie leczenia systemowego.

Dodatkowo kiedy czerniak jest bardzo zaawansowany wykorzystuje się do jego leczenia : chemioterapię, radioterapię, terapię celowaną oraz immunoterapię jak w innych typach nowotworów.