Choroby-skory.net

Wszystko o dolegliwościach, które niejednemu z nas spędzają sen z powiek. Jeśli doskwierają Ci schorzenia związane ze skórą to właśnie tu dowiesz się wszystkiego o przyczynach, objawach, leczeniu i nie tylko...

Rybia łuska - informacje o chorobie

Rybia łuska – mianem tym nazywamy całą grupę wrodzonych chorób skóry. Pomimo wydawałoby się dość niewinnej nazwy schorzenie to jest bardzo ciężkie. Zalicza się je do grupy genodermatoz powiązanych z nadmiernym rogowaceniem naskórka.

Na występowanie choroby nie ma wpływu płeć, najczęściej jednak pojawia się u dzieci w wieku 1-5, a pierwsze objawy dostrzec można już po zaledwie 3 miesiącach życia.

Przyczyny

Objawy pojawiające się w przypadku rybiej łuski nabytej najczęściej ustępują samoistnie w momencie wyleczenia choroby podstawowej. W sytuacji gdy stanowi ona konsekwencję nieuleczalnej choroby lekarz powinien zastosować leczenie miejscowe.

Objawy

Rybia łuska

Leczenie

Schorzenie to może być leczone jedynie objawowo. Chorym podaje się zarówno preparaty miejscowe jak i leki ogólne, których zadaniem jest zmniejszenie dokuczliwości objawów i poprawa komfortu życia osoby chorej. W wielu przypadkach wskazana może również być właściwa psychoterapia dla poprawy samopoczucia.