Trądzik pospolity - informacje o chorobie
Trądzik pospolity (acne vulgaris) bywa również nazywany młodzieńczym, ponieważ najwięcej jego przypadków występuje właśnie w wieku dojrzewania płciowego. Jest to przewlekłe schorzenie dotykające aparatu łojowo-włosowego z wyraźnym łojotokiem. Najczęściej lokalizuje się na twarzy oraz plecach.
Przyczyny
- Uwarunkowania genetyczne,
- Nadmierna produkcja łoju,
- Zaburzenia hormonalne,
- Zajęcie przewodu wyprowadzającego łój przez kolonie bakterii Propionibacterium Acnes,
- Blokada aparatu włosowo – łojowego czopem rogowym,
- Reakcja immunologiczna,
- Reakcja zapalna.
Objawy
- Wydaje się, że najbardziej charakterystycznym objawem trądziku są pryszcze – jest to jednak nazwa potoczna, którą najczęściej stosuje się do określenia poniższych objawów. Tak więc pryszcz nie jest chorobą a objawem przy trądziku ale również może wystąpić w przypadku niewłaściwej higieny lub w czasie zaburzeń hormonalnych.
- Zaskórniki otwarte,
- Zaskórniki zamknięte,
- Krosty,
- Torbiele ropne,
- Guzki,
- Pseudocysty,
- Silny łojotok.

Czynniki nasilające objawy
- Stres psychiczny,
- Niektóre składniki pokarmowe – czekolada, ostre potrawy, tłuszcze zwierzęce,
- Nadpotliwość.
Gdy zauważymy u siebie pierwsze objawy trądziku…
Udajemy się do lekarza dermatologa (nie jest wymagane skierowanie). Jego zadaniem jest ocena zmian występujących na skórze, wdrożenie prawidłowych zasad pielęgnacyjnych oraz odpowiednich leków, które pomogą pozbyć się trądziku.
Diagnostyka
- Wywiad lekarski,
- Ocena wyglądu klinicznego zmian na skórze,
- Badania dodatkowe.
Leczenie
- Leczenie zewnętrzne – uwarunkowane jest od stopnia nasilenia zmian, który ocenia lekarz. Wykorzystuje się leki o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym, przeciwłojotokowym oraz keratolitycznym. Konieczne jest stosowanie żeli oczyszczających oraz roztworów w celu oczyszczenia skóry. Jeśli mamy do czynienia ze zmianami łagodnymi wystarczające może okazać się wykorzystanie plastrów, aerozoli bądź maści. Zmiany bardziej nasilone mogą wymagać wprowadzenia preparatów zawierających antybiotyki.
- Leczenie ogólne – jeśli zmiany skórne są bardzo nasilone zaleca się przyjmowanie tetracykliny przez długi okres czasu (dawkę dopasowuje i reguluje lekarz w zależności od objawów i postępów leczenia),równocześnie podawane są wysokie dawki witamin z grupy B z wyłączeniem witaminy B12, która może przyczyniać się do zaostrzenia zmian trądzikowych). W niektórych przypadkach zastosowanie znajdują również doustne antybiotyki.
- Terapia trądziku trwa co najmniej kilka miesięcy, należy więc uzbroić się w cierpliwość.