Łuszczyca - informacje o chorobie
Łuszczyca jest przewlekłym schorzeniem skóry, które dotyka 1-3 % populacji. Choroba przebiega z nadmierną produkcją naskórka. Przeciętnie człowiek regeneruje naskórek przez 28 dni, zaś u łuszczyka trwa to nie więcej niż 3-4 dni.
Przyczyny
- Łuszczyca uznawana jest za chorobę dziedziczną, pomimo iż jak na razie nie poznano dokładnego schematu jej dziedziczenia.
- Czynniki immunologiczne – zaburzona praca limfocytów T. W przebiegu łuszczycy zachodzi zjawisko ich nieuzasadnionej nadreaktywności.
Objawy
- Grube, czerwone narośle na skórze, na których lokalizują się srebrno- szare łuski,
- Świąd,
- Naparstkowy paznokieć,
- Ból.
- Lokalizacja zmian
- Łokcie,
- Kolana,
- Owłosiona skóra głowy,
- Nogi,
- Twarz,
- Stopy,
- Dłonie,
- Dolne fragmenty pleców.
Czynniki nasilające zmiany łuszczycowe
Osoby chorujące na łuszczycę mogą zaobserwować różnorodność zmian na swojej skórze, raz ulegają one pogorszeniu raz polepszeniu.
Oto co wpływa na nie negatywnie:
- Sytuacje stresowe,
- Część leków (lit, beta –blokery),
- Uszkodzenia naskórka,
- Infekcje,
- Podrażnienia skóry,
- Przesuszenie skóry.
Leczenie
- Miejscowe – polega na nakładaniu na skórę odpowiednich maści, kremów oraz leków,
- Fototerapia – czyli leczenie światłem, polega na naświetlaniach promieniami UV, zabiegi przypominają sesję w dużym solarium. Ze względu na pozytywne działanie światła na zmiany łuszczycowe chorym nie zaleca się wstrzemięźliwości od słońca w ładne dni – zauważalne jest zmniejszenie objawów latem,
- Leki systemowe – zastrzyki bądź leki, które oddziałują na system immunologiczny osoby chorej,
- Łuszczyca to choroba przewlekła, tak więc dla większej skuteczności lekarz może co jakiś czas zalecić zmianę metody leczniczej, aby organizm się na nią nie uodpornił, dodatkowo należy pamiętać że efekty danej metody mogą być różne u każdego chorego tak więc schemat leczenia będzie dobierany indywidualnie,
- Łączony schemat leczenia – lekarze ze względu na możliwość osiągnięcia lepszych efektów mogą łączyć różne metody leczenia,
- Działania psychologiczne – w niektórych przypadkach łuszczyca może powodować załamanie psychiczne związane z wyglądem skóry i poczuciem braku akceptacji w społeczeństwie, dla takich osób pomocna będzie pomoc psychologa, grupy wsparcia.