Grzybica skóry - informacje o chorobie
Grzybice skóry to złożona nazwa licznych jednostek chorobowych, wywoływanych przez dermatofity bądź drożdżaki. Jeśli mamy do czynienia z zakażeniem tymi pierwszymi to z całą pewnością doszło do niego przez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub przedmiotami, których dotykała – nawet na basenie czy siłowni.
Natomiast zakażenie drożdżakowe pojawia się w wyniku obniżenia odporności organizmu, ponieważ występują one naturalnie w ograniczonych ilościach na ludzkiej skórze. Do ich nadmiernego gromadzenia się i wywoływania chorób może dojść np. przy cukrzycy, AIDS, po długiej kuracji antybiotykami lub też kortykosteroidami, przy nowotworach oraz w czasie ciąży.
Objawy grzybic
- Świąd,
- Pieczenie,
- Wykwity na skórze – krostki, grudki, pęcherzyki,
- Łuszczenie się skóry,
- Zaczerwienienie.
Rozpoznanie
Lekarz stwierdza grzybicę na podstawie:
- Oceny objawów klinicznych,
- Wyników uzyskanych z badań mikrobiologicznych oraz mikroskopowych pobranego fragmentu tkanek (skóra, włos, zeskrobina z paznokcia). Po upływie 48 godzin wiadomo czy przyczyną infekcji są drożdżaki, na stwierdzenie dermatofitów w posiewie trzeba poczekać 2-3 tygodnie.
Leczenie
Leczenie nie powinno być wdrażane przed uzyskaniem wyników badań, ponieważ może ono być nieskuteczne. Proces leczenia jest indywidualny i uzależniony od rodzaju i umiejscowienia grzybicy.
- Leczenie miejscowe – maści, aerozole, talki, kremy o działaniu przeciwgrzybicznym, w bardziej opornych na leczenie przypadkach mogą również zostać włączone miejscowe preparaty zawierające antybiotyki,
- Leczenie ogólne – doustne środki przeciwgrzybiczne,
- Antybiotykoterapia.
Dodatkowo lekarz powinien wymienić cały wachlarz zaleceń higienicznych ściśle związanych z danym rodzajem grzybicy. W przypadku gdy schorzenie pojawiło się na stopach warto wymienić buty, skarpetki wyprać w wysokiej temperaturze, nosić tylko buty i skarpety przepuszczające powietrze.
Jeśli pojawia się grzybica narządów płciowych ważna jest odpowiednia dbałość o higienę, częste mycie i częste zmiany bielizny. Pamiętajmy, że grzyby lubią wilgoć, dlatego po każdym myciu bardzo dokładnie osuszajmy skórę.