Choroby-skory.net

Wszystko o dolegliwościach, które niejednemu z nas spędzają sen z powiek. Jeśli doskwierają Ci schorzenia związane ze skórą to właśnie tu dowiesz się wszystkiego o przyczynach, objawach, leczeniu i nie tylko...

Grzybica skóry - informacje o chorobie

Grzybice skóry to złożona nazwa licznych jednostek chorobowych, wywoływanych przez dermatofity bądź drożdżaki. Jeśli mamy do czynienia z zakażeniem tymi pierwszymi to z całą pewnością doszło do niego przez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub przedmiotami, których dotykała – nawet na basenie czy siłowni.

Natomiast zakażenie drożdżakowe pojawia się w wyniku obniżenia odporności organizmu, ponieważ występują one naturalnie w ograniczonych ilościach na ludzkiej skórze. Do ich nadmiernego gromadzenia się i wywoływania chorób może dojść np. przy cukrzycy, AIDS, po długiej kuracji antybiotykami lub też kortykosteroidami, przy nowotworach oraz w czasie ciąży.

Objawy grzybic

Rozpoznanie

Lekarz stwierdza grzybicę na podstawie:

Leczenie

Leczenie nie powinno być wdrażane przed uzyskaniem wyników badań, ponieważ może ono być nieskuteczne. Proces leczenia jest indywidualny i uzależniony od rodzaju i umiejscowienia grzybicy.

Dodatkowo lekarz powinien wymienić cały wachlarz zaleceń higienicznych ściśle związanych z danym rodzajem grzybicy. W przypadku gdy schorzenie pojawiło się na stopach warto wymienić buty, skarpetki wyprać w wysokiej temperaturze, nosić tylko buty i skarpety przepuszczające powietrze.

Jeśli pojawia się grzybica narządów płciowych ważna jest odpowiednia dbałość o higienę, częste mycie i częste zmiany bielizny. Pamiętajmy, że grzyby lubią wilgoć, dlatego po każdym myciu bardzo dokładnie osuszajmy skórę.