Choroby-skory.net

Wszystko o dolegliwościach, które niejednemu z nas spędzają sen z powiek. Jeśli doskwierają Ci schorzenia związane ze skórą to właśnie tu dowiesz się wszystkiego o przyczynach, objawach, leczeniu i nie tylko...

Liszajec zakaźny - informacje o chorobie

Liszajec zakaźny jest schorzeniem diagnozowanym najczęściej w wieku dziecięcym, pomiędzy 2 a 6 rokiem życia. Jest chorobą silnie zaraźliwą.

Grupą ludzi również szczególnie narażoną na zachorowanie są aktywni sportowcy uprawiający dyscypliny kontaktowe takie jak futbol amerykański, rugby czy zapasy – wiek nie ma tu większego znaczenia. Schorzenie jest zakażeniem mieszanym pojawiającym się w powierzchownych warstwach skóry, najczęściej na twarzy. Czynnikiem sprawczym są zazwyczaj paciorkowce w połączeniu z gronkowcami.

Liszajec zakaźny najczęściej występuje w dużych skupiskach dzieci takich jak żłobki, przedszkola – zarażenie następuje w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą chorą lub poprzez jego rzeczy. Schorzenie może pojawić się jako pierwotne lub jako powikłanie innych chorób(ospa wietrzna, świerzb, atopowe zapalenie, egzema).

Objawy

Liszajec zakaźny

Czynniki sprzyjające

Leczenie