Choroby-skory.net

Wszystko o dolegliwościach, które niejednemu z nas spędzają sen z powiek. Jeśli doskwierają Ci schorzenia związane ze skórą to właśnie tu dowiesz się wszystkiego o przyczynach, objawach, leczeniu i nie tylko...

Rumień guzowaty - informacje o chorobie

Rumień guzowaty jest chorobą zapalną. Dotyka ona tkanki tłuszczowej i lokalizuje się w tkance podskórnej. Nie została określona konkretna grupa wiekowa, która częściej dotykana jest tą przypadłością.

Zmiany najczęściej lokalizują się na podudziach (głównie po stronie wyprostnej), mogą jednak w mniejszych ilościach występować nad udach bądź przedramionach. Zmiany chorobowe ustępują bez pozostawienia jakichkolwiek nieprawidłowości na skórze w postaci np. blizn.

Przyczyny

Objawy

Rumień guzowaty

Diagnostyka

Podstawą stwierdzenia rumienia guzowatego jest zróżnicowanie tego schorzenia od innych znacznie poważniejszych dolegliwości. Zadaniem lekarza jest je najpierw wykluczyć, co następuje na podstawie prześwietlenia klatki piersiowej, badania krwi oraz biopsji guzów – dzięki temu możliwe staje się ustalenie przyczyny powstania schorzenia i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Leczenie