Choroby-skory.net

Wszystko o dolegliwościach, które niejednemu z nas spędzają sen z powiek. Jeśli doskwierają Ci schorzenia związane ze skórą to właśnie tu dowiesz się wszystkiego o przyczynach, objawach, leczeniu i nie tylko...

Świerzb - informacje o chorobie

Świerzb to schorzenie należące do grupy zakaźnych, co oznacza, że do organizmu przenika czynnik zakaźny. Zachorowania występują zarówno u ludzi jak i zwierząt. U tych pierwszych choroba wywoływana jest przez pasożyta o nazwie świerzbowiec ludzki (Sarcoptes hominis,Sarcoptes scabiei). Pasożyty te rozwijają się, rozmnażają się i drążą korytarze w górnej warstwie naskórka.

Objawy

Umiejscowienie

Świerzb

Przyczyny

Ryzyko zachorowania

Kryteria diagnostyczne

W celu postawienia odpowiedniej diagnozy konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa,

Leczenie

Leczenie schorzenia opiera się na smarowaniu ciała odpowiednimi maściami, przepisanymi przez lekarza (permetryna, krotamiton, lindan). Chory musi wyprać w wysokiej temperaturze całą bieliznę jaką używał oraz pościel, następnie wszystko wyprasować. Po tych czynnościach odłożyć bądź wietrzyć przez czas dwóch tygodni, dla uzyskania pewności, że pasożyty całkowicie wyginęły.

Profilaktyka

Zaleca się poddanie leczeniu wszystkich członków rodziny oraz osób z najbliższego otoczenia chorego, aby wyeliminować ryzyko pojawienia się nawrotu.

Powikłania

W wyniku świerzbu mogą pojawić się infekcje wirusowe oraz bakteryjne spowodowane przez intensywne drapanie skóry.