Choroby-skory.net

Wszystko o dolegliwościach, które niejednemu z nas spędzają sen z powiek. Jeśli doskwierają Ci schorzenia związane ze skórą to właśnie tu dowiesz się wszystkiego o przyczynach, objawach, leczeniu i nie tylko...

Twardzina - informacje o chorobie

Twardzina jest schorzeniem należącym do grupy chorób autoimmunologicznych, oznacza to, że w ich przebiegu ludzki organizm atakuje sam siebie poprzez wytwarzanie przeciwciał, które niszczą jego elementy.

Z całą pewnością jest to choroba przewlekła i postępująca. Pojawia się bardzo często w wieku dziecięcym (około 15 % wszystkich zachorowań), przed ukończeniem 10 roku życia (najwięcej zachorowań notuje się po ukończeniu 5 roku życia). Znacznie częściej chorują dziewczynki niż chłopcy. Wśród dorosłych również częściej wykrywa się ją u kobiet niż mężczyzn – szczyt zachorowań przypada pomiędzy 30 a 50 rokiem życia.

Przyczyny

Objawy twardziny skórnej

Objawy twardziny układowej

Diagnostyka

Jeśli lekarz musi stwierdzić chorobę przy rozwiniętych i pełnych objawach nie będzie to stanowiło dla niego większego problemu. Jeśli jednak widoczne są dopiero początki schorzenia diagnostyka będzie długa i problematyczna, oparta na badaniach i szczegółowym wywiadzie z osobom chorą.

Nie istnieje jednolity prosty test, który daje możliwość natychmiastowego potwierdzenia lub wykluczenia twardziny.

Leczenie